• AQUA SOIL Podłoże na bazie ZIEMI OGRODOWEJ 1L

Symbol: AH014

Gotowa mieszanka zapewniająca pełne i długotrwałe odżywianie roślin wodnych w akwariach roślinnych

5.80
szt. Do przechowalni
Program lojalnościowy dostępny jest tylko dla zalogowanych klientów.
Wysyłka w ciągu 1-2 dni roboczych
Cena przesyłki 10.9
Odbiór osobisty 0
Odbiór osobisty 0
InPost Paczkomaty 24/7 10.9
Kurier InPost 13
InPost Paczkomaty 24/7 (Pobranie) 14.5
Kurier DPD 15
Kurier Inpost (Pobranie) 19
Kurier DPD (Pobranie) 20
Dostępność Duża ilość
www.aquahobby.com.pl
EAN 5903855060135

Masz pytanie? Zadzwoń: 603 21 21 78

Zostaw telefon

Aquahobby AQUA SOIL

PODŁOŻE NA BAZIE ZIEMI OGRODOWEJ DO AKWARIUM ROŚLINNEGO

 • imageDługotrwale odżywia rośliny 
 • Stymuluje ukorzenianie roślin 
 • Ułatwia utrzymanie niskiego pH wody 
 • Dostarcza humus ograniczający wzrost glonów 
 • Poprawia jakość wody 
 • Do stosowania pod dowolnym żwirem i podłożem aktywnym 
 • Stworzony z naturalnej ziemi ogrodowej

 

W rzekach i jeziorach rośliny mają ciągły dostęp do składników odżywczych dzięki którym mogą prawidłowo się rozwijać. Akwarystyka to dziedzina w której nieustannie dążymy do stworzenia akwariów gdzie mają panować warunki zbliżone do tych jakie spotkać można w naturze. Nic tak bardzo nie zbliża do natury jak zastosowanie naturalnego podłoża które zostało stworzone z wykorzystaniem naturalnej gleby i torfów.

 


image

 

 

Substrat AQUA SOIL to gotowa mieszanka zapewniająca pełne i długotrwałe odżywianie roślin wodnych w akwariach roślinnych. Akwaria oparte o nasz substrat funkcjonują prawidłowo nawet przez 6 lat. Substrat ten można stosować zarówno w zbiornikach typu LOW-TECH jak i HIGH-TECH.

Aquahobby AQUA SOIL to sprawdzona receptura i najwyższa jakość składników użytych do produkcji mieszanki.

 

 


 

 

DLACZEGO WARTO STOSOWAĆ SUBSTRAT AQUA SOIL?

Podłoże to najważniejszy element w akwarium roślinnym, to ono ma największy wpływ na to jak będą rozwijały się rośliny i decyduje o tym czy akwarium będzie łatwe w utrzymaniu. Wielu akwarystów - a w szczególności tych początkujących - uważa że za podłoże wystarczy zwykły żwir, a rośliny będą się rozwijały dzięki nawozom podawanym do słupa wody. Niestety takie podejście jest błędne i szybko okazuje się że akwarium trzeba restartować. Surowy żwir nie ma właściwości buforujących przez co nawozy podawane do akwarium mogą być bardzo łatwo przedawkowane lub w drugą stronę - przy odrobinie nieuwagi - szybko można zagłodzić rośliny. Takie akwarium często jest niestabilne i a ich właściciele nieustannie muszą walczyć z glonami.

Zastosowanie substratu AQUA SOIL pod żwirem stabilizuje akwarium i powoduje że rośliny nie tylko są odżywiane dokorzeniowo, składniki pokarmowe przenikają do słupa wody dzięki czemu rośliny są nawożone również dolistnie. Dozowanie nawozów w płynie w takim zbiorniku jest jedynie czynnikiem dodatkowym, wspomagającym działanie podłoża jeśli w akwarium znajduje się duża ilość szybko rosnących roślin. W akwariach typu Low-Tech na naszym substracie nawożenie do słupa wody często w ogóle okazuje się zbędne.

Substrat AQUA SOIL jest bezpieczny dla mieszkańców akwarium.

image

  

 

PRZYGOTOWANIE PODŁOŻA

Substrat należy ułożyć na dnie zbiornika zachowując odstęp 2-3 cm od przedniej i bocznych ścianek zbiornika. Warstwa substratu powinna mieć grubość od 2 do 4 cm.

 

Następnie całość należy przykryć dowolnym żwirem o granulacji od 1 do 3 mm. Warstwa żwirku powinna wynosić nie mniej niż 5 cm. W przypadku zbiorników High-Tech gdzie będzie występowało obfite nawożenie do słupa wody, zaleca się stosować drobniejszy żwir o granulacji od 1 do 1,5 mm. Zamiast żwiru można też użyć dowolnego podłoża aktywnego. Takie połączenie sprawdza się bardzo dobrze.

 

imageimage

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Na koniec delikatnie nalewamy wody jedynie do poziomu podłoża i możemy rozpocząć sadzenie roślin, aby później napełnić wodą całe akwarium.


SKŁAD MIESZANKI

Substrat AQUA SOIL zawiera:

 • jakościową ziemię, która jest ogromnym bankiem składników odżywczych
 • torf, który odpowiada m.in za obniżanie pH podłoża i wody oraz za dostarczanie związków humusowych (próchnica), które zapobiegają rozwojowi glonów i wspomagają wzrost roślin
 • węgiel aktywowany, który jest składnikiem buforującym nadmiaru składników odżywczych w podłożu
 • glinę proszkowaną, która jest cennym źródłem wielu makro i mikroelementów, a w szczególności żelaza
 • keramzyt, który dzięki swojej strukturze rozluźnia podłoże i zapobiega tworzeniu się stref beztlenowych. Na jego powierzchni osadza się również flora bakteryjna
 • dodatek makroelementów, dzięki którym świeżo posadzone rośliny rozpoczną zaskakująco szybki wzrost

 

PRZYKŁAD ZBIORNIKA

Na załączonych fotografiach przedstawiamy zbiornik o wymiarach 80x40x40 i mocy oświetlenia 103W. Jako podłoże zastosowano naszą mieszankę AQUA SOIL. Ziemia przykryta została żwirem bazaltowym o granulacji 1 - 1,5 mm. Do akwarium podawany jest dwutlenek węgla w postaci gazowej.

 

DZIEŃ 1:

image

DZIEŃ 12:

image

DZIEŃ 18:

image

DZIEŃ 24:

image

DZIEŃ 30:

image

DZIEŃ 45:

image

 

Akwarium wystartowało aż miło i przy jego uruchomieniu nie było żadnych większych problemów z glonami. Rośliny nie wykazują żadnych braków, rosną bardzo szybko i oczywiście brak glonów. Słup wody w tym akwarium nawożony jest nawozami Aquahobby. Wszystkie nawozy AQUA HOBBY dostępne są w naszym sklepie.

 

CZYSTOŚĆ WODY

Wbrew pozorom taki rodzaj podłoża nie barwi wody. Przy zapewnieniu zalecanej granulacji i grubości warstwy żwiru oraz sumiennych cotygodniowych podmianach, woda pozostaje przejrzysta i klarowna. Zabarwienie może wystąpić w pierwszych dniach po zalaniu zbiornika, należy wówczas dokonać dużej podmiany wody (50%).

ILE SUBSTRATU ZAKUPIĆ?

Proszę pamiętać, że im grubsza warstwa tym później podłoże zostanie wyjałowione. Nie zaleca się jednak stosowania warstwy grubszej niż 4 cm. W niższych zbiornikach gdzie nie można sobie pozwolić na zbyt grubą warstwę podłoża zalecamy 2cm substratu, z kolei w tych wyższych mających 40cm wysokości i więcej polecamy większą ilość substratu 3 lub nawet 4 cm. Poniżej tabelka która dokładnie obrazuje ile potrzeba litrów substratu dla uzyskania warstwy 2, 3 lub 4cm w większości typowych zbiornikach.

Ilość substratu w litrach dla warstwy o grubości:
Wymiary dna (cm) 2cm 3cm 4cm
20x20 1 2 2
30x30 2 3 4
40x25 2 3 4
60x30 4 6 8
80x35 6 9 12
100x40 8 12 16
120x50 12 18 24
150x50 15 23 30
200x50 20 30 40
250x60 25 38 50

Jeśli w tabeli nie widzisz wymiaru Twojego akwarium to podajemy wzór wg którego możesz obliczyć ilość potrzebnego substratu (x):

x = długość akwarium * szerokość akwarium * grubość warstwy substratu ÷ 1000

Przyjmując iż wymiary dna Twojego akwarium wynoszą 40x40 cm, a grubość warstwy substratu ma wynosić 3 cm liczymy następująco:

x = 40*40*3÷1000

x = 4,8

Należy zakupić 5 litrów substratu.

 

 

image

 

 

 

Jedna zakupiona sztuka to 1 litr substratu. Produkt standardowo pakowany jest w opakowania jednostkowe o pojemności 2 litrów. Jeśli zakupisz większą ilość to wyślemy w opakowaniach dwulitrowych.

 • Cena bardzo dobra. Jakość tak jak w opisach - dobra. Nie zamula wody
  Tomasz B. (2019-04-14)
  Jakość
  Funkcjonalność
  Cena
 • Świetny substrat i podzielam opinie przedmówców, rośliny znakomicie rosną na takim podłożu. Polecam grubą warstwę lawy wulkanicznej na wierzch.
  Wojciech S. (2018-08-11)
  Jakość
  Funkcjonalność
  Cena
 • Wcześniej miałem zwykły zwirek i rośliny strasznie kulały. Zrobiłem restart z tym substratem i różnica jest ogromna. Rośliny nigdy jeszcze nie rosły mi tak dobrze! polecam
  Kamil T. (2018-04-23)
  Jakość
  Funkcjonalność
  Cena
 • Moje akwarium wystartowało na tym substracie 5 tygodni temu. Dziś jest przepełnione roślinami. Zobaczymy jak długo będzie działało. Wstępnie jestem bardzo zadowolony. Cena rewelacyjna, jakość super - polecam!
  Zbigniew W. (2018-02-10)
  Jakość
  Funkcjonalność
  Cena
 • Nie powiem bo pomysł fajny. Wielu akwarystów chwali to podłoże na facebook ale ja mimo wszystko jednak preferuję podłoża aktywne w formie granulek. Są przynajmniej wygodniejsze w stosowaniu.
  Krzysztof J. (2017-10-02)
  Jakość
  Funkcjonalność
  Cena
 • Ostatnio oglądane produkty