Oświetlenie jest jednym z najważniejszych elementów budowy akwarium. Nie tylko pozwala nam, obserwatorom dobrze widzieć co się dzieje wewnątrz zbiornika, ale odgrywa ważną rolę w życiu zwierząt i roślin akwariowych. Dzięki dobremu oświetleniu, rośliny wodne mogą w sposób niezakłócony przeprowadzać proces fotosyntezy, a zwierzęta wodne będą ładnie się prezentować.

Słabo oświetlone zbiorniki są łatwiejsze w utrzymaniu, nie wymagają dużego nakładu pracy aby utrzymać je w dobrej formie. Wystarczy raz na jakiś czas podmienić część wody, odmulić dno i wyczyścić filtry.

Zastosowanie silnego oświetlenia daje niesamowity efekt wizualny, który sprawia, że akwarium przykuwa uwagę oraz będzie można w nim uprawiać wiele wymagających roślin. Silne oświetlenie rodzi jednak konieczność obfitego nawożenia, regularnych podmian wody, częstego przycinania roślin oraz podawania do wody dwutlenku węgla w postaci gazowej.

Dobierając oświetlenie w technologii LED do akwarium należy zwrócić uwagę na:

Moc wyrażaną w lumenach na litr wody (lm/l):

  • 10: słabe światło, umożliwiające uprawę wyłącznie cieniolubnych i mało wymagających roślin. Widoczność w zbiorniku będzie dostateczna.
  • 20: dobre oświetlenie, nie wymagające dozowania dwutlenku węgla i obfitego nawożenia roślin. Pozwala uprawiać większość łatwych w uprawie roślin. Widoczność w zbiorniku będzie dobra, ale jasność samego akwarium będzie mało efektowna.
  • 30: bardzo dobre oświetlenie, dedykowane głównie do regularnie nawożonych zbiorników roślinnych, wyposażonych w instalację CO2 i żyzne podłoże. Pozwala na uprawę wielu gatunków roślin, zarówno łatwych w uprawie jak i tych wymagających. Widoczność w zbiorniku będzie bardzo dobra, a jasność akwarium będzie przykuwała uwagę w ciemnych pomieszczeniach.
  • 40 i więcej: bardzo silne oświetlenie, na które decydują się profesjonaliści do zbiorków roślinnych z instalacją CO2, regularnym nawożeniem i żyznym podłożem. Ilość światła wystarczająca do uprawy wszystkich światłolubnych roślin. Widoczność w zbiorniku będzie znakomita, a akwarium będzie prezentowało się efektownie również w jasnych pomieszczeniach. 

Temperaturę barwową wyrażaną w kelwinach (K):

  • 6 500: jasne światło o neutralnej barwie, zbliżone do światła słonecznego, które bardzo dobrze oddaje kolory ryb i roślin.
  • 8 000: jasne, zimne światło o purpurowym zabarwieniu wynikającym ze zwiększonej ilości fal niebieskich i czerwonych (świetlówki PLANT), które powodują lepszy wzrost roślin.
  • 10 000: światło o błękitnej barwie, zwykle stosowane w połączeniu z 20 000 K w zbiornikach morskich gdzie zapewniają prawidłowy wzrost koralowców.
  • 20 000: światło o zimnej białej barwie, zwykle stosowane w połączeniu z 10 000 K w zbiornikach morskich gdzie zapewniają prawidłowy wzrost koralowców.

 

Zapraszamy do naszego sklepu do kategorii z oświeteniem, gdzie znajdziesz świetlówki w technologii LED, belki oświetleniowe oraz małe lampki i moduły - Oświetlenie do akwarium

Może Cię zainteresować również kategoria z nowymi pokrywami wyposażonymi w świetlówki LED - Pokrywy do akwarium.